Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę
Zdarzają się sytuacje, że pracodawca dokonuje nieuzasadnionego, bądź niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Jakie są możliwe roszczenia pracownika w takiej sytuacji?
W takiej sytuacji pracownik może wystąpić do Sądu Pracy z żądaniem uznania bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
W tym miejscu wskazać należy, że nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę będzie niezgodne z prawem. Jednak nie będzie to skutkować to jego nieważnością (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 czerwca 2019 roku I PK 265/18). Upływ terminu wypowiedzenia powoduje niemożliwość dochodzenia uznania wypowiedzenia za bezskuteczne. Jednak pozostanie możliwość wystąpienia z roszczeniem o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.
Sąd pracy jednak może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy. Stanie się tak w sytuacji jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
Roszczenia pracownika
W praktyce najczęściej wybieranym przez pracowników roszczeniem jest żądanie zapłaty odszkodowania z uwagi na to, że powrót do pracy po wygranym procesie z pracodawcą nie należy do łatwych i wiązałaby się dla pracownika z dodatkowym stresem.
Odszkodowanie za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Potrzebujesz porady prawnej związanej z nieuzasadnionym lub niezgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy o pracę? Zapraszam do kontaktu: