Zabezpieczenie alimentów
Zabezpieczenie alimentów to tymczasowe rozstrzygnięcie sądu na czas trwania postępowania. Polega ono na zobowiązaniu rodzica do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów
Z uwagi na to, że sprawy sądowe w Polsce trwają zazwyczaj długo, to warto już w pozwie zawrzeć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów. Szczególnie dla rodzica samotnie wychowującego dziecko uzyskanie wcześniejszej zapłaty określonej kwoty ma dość duże znaczenie.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest zwolniony od kosztów. Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne. Oznacza to, że powinno być zrealizowane już z momentem wydania go przez sąd. Natomiast doręczenie postanowienia o zabezpieczeniu alimentów następuje z urzędu obu stronom postępowania.
Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych
Należy również pamiętać, iż zgodnie z treścią art. 753 KPC, aby sąd mógł dokonać zabezpieczenia alimentów w określonej sprawie, uprawniony musi uprawdopodobnić istnienie swojego roszczenia. Wymóg uprawdopodobnienia istnienia roszczenia nakłada na strony dużo mniej formalne obowiązki w zakresie zgłaszanych środków dowodowych niż udowodnienie danego faktu.
Jednakże i uprawdopodobnienie nie może opierać się tylko na samych twierdzeniach danej strony o faktach. Dlatego też należy pamiętać o przedstawieniu odpowiednich dokumentów. W tym tych wykazujących wysokość kosztów utrzymania, a także tych dotyczących możliwości finansowych (np. faktur, umów, potwierdzeń przelewów).